جلسه 3 آموزش مقدماتی جانگو:  مدل ها و ایجاد جداول دیتابیس در جانگو

جلسه 3 آموزش مقدماتی جانگو: مدل ها و ایجاد جداول دیتابیس در جانگو

در این قسمت قرار است کار با مدل ها و یا به بیان دیگر تعریف جداول در دیتابیس را بیاموزیم و همچنین داده های جدید اضافه کرده و در صفحه html نمایش دهیم.

قبل از شروع این قسمت، قسمت های 1 و 2 را حتما مطالعه کنید.

ساخت superuser

زمانی که یک پروژه جدید ایجاد کرده ایم قبل از ایجاد مدل ها لازم است تا یک superuser  برای دسترسی به قسمت ادمین سایت که فریم ورک جانگو به صورت پیشفرض و خودکار برای ما قرار داده است ایجاد کنیم. با استفاده از پنل ادمین می توانیم به دیتابیس خود دسترسی داشته باشیم و کاربران و داده ها را مدیریت کنیم. البته لزومی به اینکار نیست و می توان تمام کارهای لازم را از طریق خط فرمان انجام داد ولی استفاده از این پنل پیشفرض کارها را ساده تر میکند.

برای ایجاد یک سوپریوزر به خط فرمان رفته (به صورتی که قبلا گفته شده است) و دستور زیر را وارد کنید:

python manage.py createsuperuser

سپس از شما نام کاربری، ایمیل و پسور دلخواه را می خواهد، آن ها را وارد کنید. حال می توانید با اجرای سرور با دستور python manage.py runserver و رفتن به آدرس http://127.0.0.1:8000/admin  از نام کاربری و پسور وارد کرده برای ورد به پنل مدیریت استفاده کنید.

 

ایجاد مدل دلخواه (یک جدول در دیتابیس)

در جانگو لازم نیست برای تعریف جداول در دیتابیس از عبارات اصطلاحا query استفاده کنید. تنها لازم است که مدل های خود را به صورت کلاس تعریف کنید، بقیه کارها را جانگو به صورت خودکار انجام می دهد. تمام مدل ها در فایل models.py تعریف می شوند.

برای نمونه در اینجا می خواهیم مدل یک پست بلاگ را ایجاد کنیم، تا بعدا از آن برای ایجاد پست جدید در سایتی که درست میکنیم استفاده کنیم. در اینجا فرض میکنیم یک پست شامل عنوان، متن، زمان ایجاد شدن پست، نام کاربر ایجاد کننده  و تصویر می باشد. بنابراین باید به صورت زیر متغیرهای کلاس تعریف شود:

 

پس از تعریف یا ایجاد تغییرات در مدل لازم است تا تغییرات در دیتابیس اعمال شود، با اجرای دو دستور زیر :

python manage.py makemigrations

python manage.py migrate

حالا برای اینکه بتوان مدل ایجاد شده را در پنل ادمین مشاهده کرد لازم است به فایل admin.py رفته و محتوای زیر را وارد کنید:

 

 

حال به پنل ادمین به طریقی که گفته شد رفته و سپس می توانید مدل Post ایجاد شده را مشاهده کنید و پست ها جدید ایجاد نمایید.

 

 

در صورت استفاده از مطالب این سایت لطفا به سایت ارجاع دهید

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)