استخراج ویژگی از تصویر با PCA و کلاس بندی تصاویر با SVM (قسمت دوم)

استخراج ویژگی از تصویر با PCA و کلاس بندی تصاویر با SVM (قسمت دوم)

در مطلب قبلی (کاهش بعد سیگنال و تصویر با PCA)، نحوه محاسبه مولفه های اساسی یک سری داده و همچنین کاهش بعد داده ها شرح داده شد. در این پست می خواهم نحوه استفاده از روش تجزیه به مولفه های اساسی برای استخراج ویژگی و برای کلاس بندی تصاویر با مثال در متلب توضیح دهم. در این مثال کلاس بندی برای دو کلاس صورت گرفته است.

 

استخراج ویژگی ها از تصاویر

استخراج ویژگی با روش PCA در واقع همان کاهش بعد تصویر می باشد. برای مثال اگر یک تصویر 50در50 داشته باشیم، این تصویر 2500 بعد منحصر به فرد دارد، در واقع هر پیکسل یک ویژگی محسوب می شود. در صورتی که بخواهیم بدون کاهش بعد، کلاس بندی را انجام دهیم لازم است تا تمام 2500 بعد هر تصویر با تصویر مرجع مقایسه شود، که کار بسیار پرمحاسبه و زمان گیری است و معمولا عملی نیست. بنابراین لازم است تا با تکنیک هایی این تعداد بعد (ویژگی) را کاهش دهیم، در واقع تنها ویژگی هایی را نگه داریم که تصاویر مربوط به دو کلاس در آن ویژگی تفاوت زیادی می کنند. بنابراین با توجه به توضیحاتی که در پست قبلی زده شد، می توان یک تصویر را به صورت یک سیگنال نوشت و از PCA برای کاهش بعد استفاده کرد. برای اینکار تمام پیکسل های تصویر را به ترتیب پشت سر هم قرار می دهیم تا یک بردار بدست آید. بنابراین برای هر تصویر یک بردار ویژگی به اندازه 2500 داریم. سپس با اعمال PCA و مشخص کردن تعداد دلخواه بعد نهایی، ویژگی های جدید را بدست می آوریم. اینکه تعداد بعد نهایی چه مقدار باشد دست خودمان هست و باید با آزمون و خطا به بهترین عدد رسید.در اینجا تعداد 10 را انتخاب کرده ایم، یعنی 2500 بعد را به 10 کاهش می دهد.  کدهای مربوط در انتهای مطلب اورده شده است.

ماشین بردار پشتیبان (SVM)

در نهایت لازم است تا با روش کلاس بندی عمل آموزش و کلاسبندی را انجام دهیم. در اینجا از کلاسبند SVM ( ماشین بردار پشتیبان) استفاده می کنیم. نحوه عملکرد SVM از حوصله این بحث خارج است؛ تنها اشاره ای به نحوه از استفاده از دستورات متلب این SVM خواهم کرد.

در این روش ابتدا لازم است تا آموزش صورت بگیرد. آموزش به این معنی است که تعداد ویژگی مربوط به کلاس یک و کلاس دو به تابع می دهیم، و الگوریتم براساس برچسب گذاری های صورت گرفته پارامترهای خود را اپدیت می کند. سپس برای کلاسبندی داده های بدون برچسب را به الگوریتم می دهیم و آن به صورت اتوماتیک کلاس مربوط را مشخص می کند.

برای آموزش svm در متلب از تابع زیر استفاده می کنیم:

SVMSTRUCT = svmtrain(TRAINING, Y)

به صورتی که TRAINING داده های ورودی برای آموزش است که هر سطر مربوط به یک داده (یک مشاهده ) و ستون ها بعد داده را نشان می دهد. Y که به صورت یک بردار عمودی است، شماره کلاس را مشخص می کند.

حال برای کلاسبندی داده های جدید، با استفاده از دستور زیر عمل کلاسبندی را انجام می دهیم:

GROUP = svmclassify(SVMSTRUCT, TEST)

در اینجا SVMSTRUCT درواقع پارامترهای آموزش دیده ای است که با دستور قبلی ایجاد شده است و TEST نشان دهنده داه های ورودی است. GROUP شماره کلاس هر داده را که با استفاده از SVM پیش بینی شده است نشان می دهد.

پس از اجرای کد میزان عملکرد صحیح کلاسبندی نشان داده می شود.

در مثال ما در مجموع 120 تصویر یعنی از هر گروه 60 تصویر فراخوانی می کنیم. 40 تصویر از هر گروه برای آموزش (مجموعا 80 تصویر) و 20 تصویر از هر گروه برای تست استفاده می شود. تصاویر همراه با کد در زیر آمده است.

>>  دانلود تصاویر مربوط به این پست

 

در صورت استفاده از مطالب این سایت لطفا به سایت ارجاع دهید
 1. سلام اون کد هایی که گفتید برای اس وی ام در کجا استفاده شدهSVMSTRUCT = svmtrain(TRAINING, Y
  GROUP = svmclassify(SVMSTRUCT, TEST)
  چرا توی کد اصلیتون نی

 2. سلام
  خسته نباشید ممنون از پستتون
  یه سوال فقط میشه این خط کد رو ساده تر بنویسید اخه درکش یکم سخته برام ممنون
  im_rgb=imresize(imread([‘Data/im (‘,int2str(i),’).jpg’]),[10 10]);

  • سلام، در واقع قسمت اصلی کد این تیکه هست : [‘Data/im (‘,int2str(i),’).jpg’] که درواقع آدرس تصویر را برای ما میسازه ، چون تعداد تصاویر زیاد هست برای لود کردن آن ها به جای اینکه دونه دونه بخونیم ، از حلقه فور استفاده می کنیم. در هر بار اجرای حلقه فور شمارنده زیاد میشه ، حالا لازم است تا ادرس تصویر جدید رو براساس اون شمارنده بسازیم. این تیکه از کد هم در واقع چند رشته رو به هم متصل می کنه تا یک رشته (آدرس) جدید درست بشه. در ضمن چون شمارنده i عدد هست قبلش باید تبدیلش کرد به نوع رشته و بعد باهاش ادرس تصویر جدید رو درست کرد.

  • فرقی نداره ، دستوارت همان ها هستند، نحوه داده دهی به دستورات هم به همان ترتیب است. به هر حال باید یک ورودی برای SVM در نظر بگیرم.

 3. سلام و وقت بخیر…مرسی از متلب مفیدی که ارائ دادین
  آیا با pca میتوانیم تصویر RGB را به 2 قسمت رنگی و درخشان تبدیل کنیم؟
  و پس از بهبود این قسمت ها از معکوس PCA استفاده کنیم و دوباره تصویر بهبود یافته اصلی را بدست بیاریم؟

 4. سلام
  من یک ماتریس شامل بردارهای ویژگی 500تصویر به عنوان train دارم و یک ماتریس شامل بردارهی ویژگی 500 تصویر به عنوان sample من الان دقیقا چه پاارمترهایی رو باید به تابع svmtrain و تابع svmclassify بدم..؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  • سلام ، فک کنم منظورتون از sample همان نمونه test باشه. خب در این ماتریس باید بردار ویژگی هر تصویر در یک سطر قرار بگیره و بردار ویژگی تمام تصاویر زیر هم قرار بگیره. حالا با دستور SVMStruct = svmtrain(Training, Group); مدل svm را میسازیم. به جای Training همان ماتریس ویژگی ها را قرار بدید و به جای Group یک بردار یک ستونی که در هر سطر شماره ی گروه تصویر متناظر در ماتریس ویژگی ها است، قرار می گیرد. سپس در این دستور Group = svmclassify(SVMStruct,Sample); مدل svm را قرار میدهیم و به جای Sample همان ماتریس نمونه ها. برچسب گروه ها در Group ریخته می شود.

 5. سلام خسته نباشید
  خواهش میکنم اگه کسی میتونه کمک کنه
  من یه تعداد عکس دارم که ویژگی هاشون در آوردم یعنی 11 تا ویژگی برای هر عکس که تعداد عکس هامم 770 تا هست
  و داخل یه فایل اکسل ذخیره کردم که میشه 11*770
  چجوری باید این فایل رو بخونم و به svm بدم
  واسه svm و ورودی گرفتن از فایل اکسل
  لطفا هرکس میتونه کمک کنه خیلی ممنون

دیدگاه شما

( الزامي )

(الزامي)